Ще разгледаме инсталиране на дистрибуцията FreeBSD 13, като самата инсталация ще се извърши върху виртуална машина със следните параметри: - един процесор с 4 ядра - 4Gb RAM - 33Gb твърд диск, два броя
Самата инсталация не е сложна, но някои моменти ще задълбаем повече. Да започваме.
Натискаме Enter и продължаваме
Избираме Install и продължаваме
Дефинираме клавиатура с която ще боравим и да е различна от US. В случая избираме Bulgarian (Phonetic).
Дефинираме името на хоста, в случая е free.
Избираме някои системни компонента които ще се инсталират. В случая избираме само 32 битови библиотеки, всичко останало не е задължително и може допълнително да се инсталира или настрои.
Много важен момент. Имаме два диска, може да ползваме UFS (старата файлова система на FreeBSD) но това не ни дава никакво предимство. Използвайки ZFS ще можем да изградим гъвкав RADI. Освен това има и други предимства но в това ръководство основната цел ще е изграждането на софтуерен RAID масив. Избираме Auto (ZFS). Също ако смятате, че сте достатъчно добри може и през менюто Manual, но за начало ще тръгнем чрез Auto (ZFS).
Обърнете внимание Pool Type: stripe 0 disks. Винаги пула който създава ZFS е Stripe (RAID0). После вътре в този пул ще създадем и RAID1 от двата диска. Обърнете също внимание на името на пула (zpool), както и схмата на партициите GPT. Може малко да е объркващо за сега, но в следващите статии всичко това ще го обясня и ще покажа голямото предимство на файловата система ZFS.
Указваме, че ще изграждаме RAID1 (огледален). В зависимост от това колко диска ще ползвате може да се изгради RAID10 (минимум 4 диска), RAIDZ1 (позволява загубата на данни от един диск примерно да изгори), RAIDZ2 (позволява загубата на данни от два диска) и RAIDZ3 (позволява загубата на данни от три диска). Много важна тема но ще трябва да прочетете повечко за ZFS.
Избираме двата диска чрез които ще изградим RAID1
Предупреждава ни, че всичко което има по дисковете ще бъде унищожено.
Започва самата инсталация. Изчакваме докато стане 100$.
Предлага да създадем парола на главния потребител ROOT.
Повтаряме паролата на ROOT за съвпадение на паролите.
Дефинираме мрежовия интерфейс който ще ползваме. В случая е em0.
Ще ползваме мрежовия протокол IPv4.
Ще ползваме DHCP за дефиниране на IP адреса.
Няма да използваме протокола IPv6.
Дефинираме домейна който ще ползваме tachko.com, както и DNS сървърите.
Дефинираме региона в който се намираме (Европа/България).
Дефинираме и страната в която се намираме.
Потвърждаваме за правилността на горния избор.
Дефинираме текущата дата.
Дефинираме текущия час.
Отново важен момент. Избираме sshd за да може отдалечено да управляваме FreeBSD, ntpd за да може автоматично сървъра да си сверява датата и часа, както и powerd за да може системата е е енерго спестяваща (Автоматично регулира честотата на процесора в зависимост от натовареността на системата). Другите опции за сега не са ни необходими.
Тук за сега нищо не избираме.
За по-голяма защита ни предлага да създадем потребител различен от ROOT. Ако ще работим отдалечено на системата това е добра практика.
Username: cccp Full name: CCCP Uid (Leave empty for default): натискаме Enter Login group [cccp]: wheel Login class [default]: натискаме Enter Shell (sh csh tcsh nologin) [sh]: натискаме Enter Home directory [/home/cccp]: натискаме Enter Home directory permissions (Leave empty for default): натискаме Enter Use an empty password? (yes/no) [no]: натискаме Enter Use a random password? (yes/no) [no]: натискаме Enter Enter password: P@ssw0rd Enter password again: P@ssw0rd Username: cccp Password: ***** Full Name: CCCP UID: 1001 Class: Groups: wheel Home: /home/cccp Home Mode: Shell: /bin/sh Locked:no OK? (yes/no): yes Add another user? (yes/no): no
Готови сме с инсталацията, Exit за изход от инсталационното меню.
Предлага ни ако нещо сме сбъркали да се върнем в инсталационното меню. Избираме No защото за сега всичко е правилно.
Готови сме с инсталацията, рестартираме се наново за да влязат промените в сила.
Забележете, че по време на рестарта ползваме двата диска които работят в RAID1.
Системата се зареди успешно. Може да влезем в нея с потребител и парола.